Hypotéka na krátku fixáciu alebo dlhšiu?

To je otázka, čo v poslednej dobe trápi väčšinu ľudí. Na jednej strane sú kratšie fixácie príťažlivejšie no na druhej strane čo ak o rok bude úrok vyšší ako 6% ??

Fixáciu ľudia na hypotékach využívajú hlavne pre akúsi istotu, že úrok zostane výhodný nech sa deje čokoľvek. Samozrejme fixuje sa úrok na hypotéke nie samotná hypotéka.

Dilema refinancovania súčasnej „lacnej“ hypotéky za drahšiu sa týka predovšetkým tých ľudí, ktorí si pripúšťajú pokračovanie zvyšovania úrokov. Aj keď by refinancovaním dnes získali násobne vyššiu sadzbu, než majú, môže byť stále nižšia, ako ich čaká po skončení súčasnej fixácie.

Čo má robiť človek s hypotékou, ktorej fixácia končí o rok, dva či tri? Má refinancovať dnes a vziať si trojnásobne vyšší úrok, než má? Má si zafixovať na desať rokov súčasnú ponuku a vyhnúť sa tým ešte vyššej splátke, ak by sadzby pokračovali v raste? Budúcnosť je neznáma. Jedno vieme, že úroky stále stúpajú.

Každopádne je lepšie mať istotu dlhšej fixácie za pomerne prijateľné podmienky aj keď o niečo stúpne splátka ako žiť v neistote čo bude o rok, dva alebo tri. Hypotéka sa dá predsa kedykoľvek refinancovať aj mimo fixácie čiže ak by sme sa na to pozreli s ružovými okuliarmi a v budúcnosti by úroky klesli opäť pod 1% dá sa s tým pracovať pre prospech klienta ako takého. Zatiaľ však toto obdobie môžeme považovať za „zlatú éru“.

Ten kto využíval formu inteligentnej hypotéky je pomerne v suchu a navýšenie sadzieb mu nenaruší jeho spánok a životný štandard. (viac o inteligentnej hypotéke TU...)

 

Takže kedy a ako si zafixovať úrok?

Najlepšie „HNEĎ“, nečakať zbytočne rok, dva do skončenia fixácie, pretože to bude mať oveľa väčší dopad na rodinný rozpočet ako pri dnešných sadzbách. A to nehovoriac o tom, že banky menia úrokové sadzby dá sa povedať, že doslova zo dňa na deň.

Pre porovnanie a predstavu ku koncu mája roku 2022 boli úrokové sadzby na úrovniach:

-       fixácia na 3 roky – od 0,6 %

-       fixácia na 5 rokov – od 1,2 %

-       fixácia na 7 rokov – od 1,8 %

-       fixácia na 10 rokov – od 2,45 %

a teraz ku koncu septembra 2022 sú úrokové sadzby na úrovniach:

-       fixácia na 3 roky – od 2,20%

-       fixácia na 5 rokov – od 2,70%

-       fixácia na 7 rokov – od 3,05%

-       fixácia na 10 rokov – od 3,20%

dokonca niektoré banky sú už na úrovni 4,5% pri fixácii na 10 rokov.

Príklad: 100.000€ na 30 rokov na 10 ročný fix v máji je splátka 392,53€  

            100.000€ na 30 rokov na 10 ročný fix v septembri je splátka 432,47€

Za 4 mesiace stúpla splátka o 39,94€, za rok je to 479,28€ a za dva roky je to 958,56€ . To sú peniaze, ktoré mohli byť pri správnom rozhodnutí vo vašom vrecku respektíve v rodinnom rozpočte a nie v pokladnici banky.

Ak ste si teda nestihli zafixovať úrok doteraz, tak TERAZ je ten správny čas, aby ste tak urobili.