Iba 25,88€ k slobode

Iba 25,88€ k slobode

V dnešnej dobe veľa ľudí ani neverí, že sa dožije dôchodku, pritom štatisticky sa dôchodku dožije 80% obyvateľov republiky, a na strane druhej málo kto sa na neho teší.

Tieto myšlienkové pochody sú dosť zakorenené v myslení ľudí, i vďaka skúsenosti ich najstarších členov rodiny. Ani sa nečudujem, keď vidíte, že Vaši starí rodičia po odrobených 40 rokoch dostávajú v priemere 428€ dôchodok. A pri tom dôchodkový vek nie je o nič menej nákladný život, ako aktívny život počas, ktorého chodíte do práce a zarábate peniaze.Dosť horúca téma dneška, nie len na Slovensku, no i v celej Európe, je dôchodok. Každý človek so sedliackym rozumom, už dnes vie, že byť odkázaný a spoliehať sa na štát je veľmi veľká lotéria. Len pripomeniem nedávne udalosti napríklad zrušenie štátneho príspevku pre mladých (2017) či Československá menová reforma (1953).
V dnešnej dobe už jestvujú prostriedky ako si môžu ľudia v aktívnom živote zabezpečiť lepšie vyhliadky do dôchodkového veku . Ako je napríklad II.pilier, III.pilier.
No čo s deťmi, ktoré ešte nezarábajú (teda v Európe) a nevedia si odkladať peniaze do budúcnosti? V tomto smere napodiv vie byť nápomocný štát a to vo forme rodinných prídavkov na dieťa v hodnote 25,88€/m. Sú to peniaze, ktoré človek dostane či pracuje, alebo nepracuje. A ako ich využiť vo svoj prospech? Teda prospech Vašich deti? Stačí ich investovať Vašim ratolestiam do budúcnosti, či už na štúdium vysokej školy, alebo štartovné do života. V priemere štúdium na vysokej škole rodinu mesačne stojí cca 200€/m minimálne. To za celé obdobie štúdia 50 mesiacov činí 10.000€ (1 semester má 5 mesiacov, za 5 rokov 10 semestrov) . Buď budete na túto situáciu pripravený a zvládnete ju bez vrások na čele alebo to necháte na náhodu a s vráskami na čele. Ak by ste dnes (modelový príklad) začali odkladať svojmu novonarodenému bábätku rodinné prídavky, našetríte mu počas 20 rokov 6.211,2 €. Čo už je polovica ceny štúdia. Ak tieto prostriedky investujete či už do podielových fondov alebo šetriacich podúčtov zhodnotenie je na konci vyššie.

25,88 €/mSPORIACI PODÚČET 0,5%INVESTOVANIE 10,2%
6.211,2 €/vložená suma6.532,92 €/ po 20 rokoch19.201,75 €/ po 20 rokoch

Zhodnotenie pri investovaní vychádza z výnosu amerických akcií od roku 1929-2021

Je iba na každom z Vás ako zodpovedne sa zachováte voči budúcnosti Vašich bábätiek a či malému človiečikovi dáte do vienka o niečo viac ako len dobrú výchovu.